Zde si můžete poslechnout záznamy promluv pronášených při jihlavských pravoslavných bohoslužbách. Jsou to kázání, kterými se kněz po přečtení příslušného úryvku z evangelií obrací k věřícím, aby je vyučoval a vzdělával ve víře, povzbuzoval a napomínal. Tak to přikazuje knězi Bible i svatí Otcové. Vždyť Pán Ježíš poslal své apoštoly, aby hlásali jeho dobrou zprávu. Ap. Pavel pravil: „Běda mi, kdybych nekázal,“ a poznamenal, že je to jeho povinnost (1Kor 9,16); sám se k věřícím často obracel slovem i dopisem, nabádaje své učedníky, aby hlásali slovo Boží vhod i nevhod, usvědčovali, napomínali, povzbuzovali a trpělivě učili (2Tim 4,2). Církev od samotného svého počátku usilovně hlásá evangelium. Homilie má být živým slovem, řečí pronášenou sice po přípravě, leč nikoliv suše předčítanou. Měla by jít od srdce k srdci. Proto i u nás jsou promluvy vedeny jako řeč živá, která se za spolupůsobení Ducha Svatého rodí přímo v okamžiku kázání. Věřím, že je to posluchačům prospěšnější i za cenu, že