
Casa Habsburg a avut în acest loc o reşedinţă de vară încă din secolul XVII. Aceasta a fost distrusă însă în anul 1683, în timpul celui de-al doilea asediu turcesc. După înfrângerea oştirii otomane, arhitectul stilului baroc, Johann Bernhard Fischer von Erlach, a primit de la Împăratul Leopold I sarcina de a construi un castel de vânătoare. O jumătate de secol mai târziu, Nicolaus Pacassi, arhitectul de curte al Împărătesei Maria Theresia, a primit comanda schimbării stilului architectural al Palatului Schönbrunn în stil rococo odată cu transformarea sa în reşedinţa de vară oficială a Împărătesei. Aici îşi petrecea Maria Theresia lunile de vară alături de curtenii săi, al căror număr ajungea, orişicum, la 1.500 de persoane. Familia imperială a contribuit activ la amenajarea sălilor palatului, iar istoria acestuia rămâne vie până în zilele noastre şi stă mărturie pentru stilul amenajării interioare şi pentru viaţa de zi cu zi a Habsburgilor. Dar şi succesorii Mariei Theresia şi-au lăsat